Etap gminny 40. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka"

"Dobra recytacja unosi się na dwóch skrzydłach:
wartościowa literatura i wysoka kultura słowa".
(Zbigniew Zapasiewicz)

Z radością i satysfakcją odnotowujemy kolejne spotkanie dzieci i młodzieży z poezją, które miało miejsce 27 marca 2017 roku w Zespole Oświatowym im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu w ramach etapu gminnego eliminacji do 40. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka”.

Wzięli w nim udział laureaci eliminacji szkolnych reprezentujący: Zespoły Oświatowe im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach oraz im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu i Niepubliczną Szkołę Podstawową ,,Nasza Szkoła” w Kożuchowie.

Konkurs, skierowany do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, od lat niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Eliminacje gminne, a następnie powiatowe Konkursu wyłaniają finalistów, którzy rywalizują o laur zwycięstwa w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie.

Zmierzenie się z poezją wielkich, znanych i lubianych poetów to dla młodych recytatorów nie lada wyzwanie. Recytacja rozwija zainteresowanie poezją i prozą, wpływa na lepsze rozumienie tekstów literackich oraz rozwój emocjonalny młodych ludzi, doskonali umiejętność autoprezentacji, uczy obycia ze sceną, przygotowuje do wystąpień publicznych i pozwala odkryć własne możliwości. Słuchaczom zaś dostarcza wzruszeń i pozytywnej energii.

Komisja konkursowa w składzie: Urszula Danielska, Małgorzata Bujalska, Małgorzata Małkus oraz Elżbieta Rabek wysłuchała 15 recytatorów reprezentantów trzech regulaminowych kategorii konkursowych. Oceniała dobór repertuaru, interpretację utworu, nienaganną dykcję, kulturę mowy, ekspresję wymieszaną z liryzmem oraz ogólny wyraz artystyczny. Do etapu powiatowego w Sokołowskim Ośrodku Kultury zakwalifikowała następujące osoby:

Kategoria : Szkoła Podstawowa, grupa wiekowa I – III

Derkacz Krzysztof (I m-ce) Bielany Jarosławy
Połaska Aleksandra (I m-ce) Rozbity Kamień

Kategoria : Szkoła Podstawowa, grupa wiekowa IV – VI

Polkowska Gabriela (I m-ce) Rozbity Kamień
Bujalska  Maja  (I m-ce) Kożuchów

Kategoria: Gimnazjum

Monika Bielińska (I m-ce) Rozbity Kamień
Paulina Znamierowska (I m-ce) Bielany Jarosławy

Wśród wyróżnionych znaleźli się również: Kamila Remiszewska i Wojewódzka Weronika z Rozbitego Kamienia.

Po oficjalnym odczytaniu wyników wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Podziękowania i gratulacje kierujemy do wszystkich uczestników konkursu oraz ich nauczycieli i opiekunów, życząc nieustannej przygody w świecie poezji i dobrej książki.