Krajowe Odznaki eTwinning za projekty realizowane w roku szkolnym 2018/19

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie z Zespołu Oświatowego im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu za realizację całorocznych projektów eTwinning otrzymali Krajowe Odznaki Jakości. Są towyróżnienia dla nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinning reprezentują wysoki poziom.

Klasa III realizowała projekt 3R FUN STEM. STEM to ważne dziedziny  z nauk ścisłych, które można odnaleźć w każdym aspekcie naszego życia. Projekt podejmował także tematy związane ze zmianą klimatu, promujące postawy proekologiczne. Podjęte działania pokazały, że te paradygmaty można zintegrować z użyciem technologii TIK, by pomóc uczniom uwierzyć, że małymi czynami można przysłużyć się środowisku. Projekt powstał przy całorocznej współpracy trzech państw: Turcji, Bułgarii i Polski.

Klasa V podjęła się wykonania trudnego projektu „Fun Game Activities To Teach About Culture, Diversity and Democracy”, który poruszał bardzo ważne kwestie związane z demokracją, różnorodnością kultur i religii. Wielokulturowość jest dużym wyzwaniem dla obecnego świata, naszym obowiązkiem jest poszanowanie praw człowieka i zapewnienie mu godnego bytu, bez względu na odmienność kulturową i pochodzenie. Projekt powstał przy współpracy 10 placówek: z Turcji, z Bułgarii, z Grecji, z  Rumunii, Portugali  i  Polski.

Klasa VII realizowała projekt „The Unexpected Everyday”, w którym uczestniczyły trzy kraje europejskie: Litwa, Włochy i Polska. Głównym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodych ludzi fotografią oraz nauką na bazie zrobionych i omawianych zdjęć. Projekt składał się z kilku poziomów i obejmował: naukę języka angielskiego, zainteresowanie swoją rodziną i okolicą, a także terenem wokół szkoły. Ponadto uczniowie mieli za zadanie być czujnymi obserwatorami przyrody i dostrzec piękno swojej Małej Ojczyzny.

Tematyka realizowanych projektów poszerzała treści programowe realizowane na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych a także realizowała podstawowe kierunki polityki oświatowej zaproponowane przez MEN
w roku szkolnym 2018-2019. Projekty skłaniały uczniów do  uczenia się współpracy nie tylko w grupach klasowych ale i międzynarodowych; która nastawiona była na kształtowanie odpowiedzialności i kreatywności z użyciem różnorodnych aplikacji internetowych i narzędzi TIK w tym narzędzi web 2.0 ucząc bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci. Ponadto uczyły także umiejętnego poszukiwania informacji; samodzielnego rozwiązywania problemów językowych w komunikacji; oraz tworzenia produktów multimedialnych.

Gratulujemy uczniom oraz nauczycielowi zdobycia Krajowych Odznak Jakości za projekty i życzymy powodzenia w realizacji kolejnych przedsięwzięć.