80. rocznica agresji ZSRR na Polskę.

17 września obchodzimy Dzień Sybiraka. Tego dnia, 80 lat temu,  Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Ta napaść przyniosła ze sobą represje i masowe wywózki polskich obywateli na Syberię. Wielu z nich straciło życie w bezkresnych tajgach Syberii. Ci, którym udało się przetrwać dopiero po wielu latach, mogli wrócić do kraju, pokonując męczącą, wielotygodniową podróż w bydlęcych wagonach.

Sybiracy są patronem Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu od 2003 roku. Co roku staramy się w sposób szczególny upamiętnić naszych bohaterów.

Tradycją szkoły jest udział społeczności uczniowskiej w Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. 6 września 2019 roku uczniowie wzięli udział w dziewiętnastej już sztafecie pokoleń upamiętniającej tragiczne losy obywateli polskich zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego na przestrzeni XVIII-XX. Marsz jest żywym znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Białegostoku do kościoła pw. Ducha Świętego gdzie arcybiskup Tadeusz Wojda odprawił mszę świętą. Potem odbyły się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, które zakończył apel pamięci i salwa honorowa.

Szkolne obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się 17 września 2019 mszą świętą. Społeczność uczniowska wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w nabożeństwie sprawowanym przez ks. proboszcza Andrzeja Ułasiuka, a następnie złożyła kwiaty, w kościele, przed tablicą upamiętniającą osoby wywiezione na Sybir z terenu parafii Rozbity Kamień.