Janusz Korczak - przyjaciel dzieci

10 grudnia (w Dniu Praw Człowieka) uroczyście podsumowaliśmy obchody roku 2012, który został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem Janusza Korczaka

Warto przy tej okazji przypomnieć, że uczniowie przez cały rok poznawali fakty z życia Janusza Korczaka  w tym odwiedzili Treblinkę – obóz zagłady, w którym zginął;  wykonali gazetkę oraz zapoznali się z jego dorobkiem literackim. Na podsumowanie pod okiem nauczyciela polonisty i bibliotekarza  przygotowali montaż przypominający sylwetkę tego wielkiego człowieka, lekarza, pedagoga – obrońcy praw dziecka, który swoje życie i działalność poświęcił głównie tym najmłodszym, niewinnym istotom.

Chociaż idee pedagogiczne i system wychowawczy Janusza Korczaka kształtowały się w dość odległych latach i warunkach odmiennych od współczesnych to jego dorobek naukowy wciąż jest nam bliski. Bo czyż takie wartości jak: szacunek dla człowieka i ludzkiej pracy, wzajemna pomoc, ochrona słabszych, prawdomówność, uczciwość, troska o ład i porządek, sumienne wypełnianie obowiązków –są wartościami przemijającymi?