Przez Sybir do Niepodległej!

PRZEZ  SYBIR  DO  NIEPODLEGŁEJ...

Pod takim hasłem odbył się tegoroczny XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, w którym wzięliśmy udział. Marsz, który jest inicjatywą Związku Sybiraków to patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili.

7 września 2018 roku o godzinie 7.00 19-osobową grupą pod opieką trzech nauczycieli wyruszyliśmy spod budynku szkoły w Rozbitym Kamieniu do Białegostoku, aby kolejny raz wyrazić swoją pamięć o dramacie naszych rodaków zesłanych przed laty na nieludzką ziemię.

O godzinie 10.00 przy Pomniku Katyńskim rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Wzięły w niej udział  krajowe władze Związku Sybiraków, Sybiracy, delegacje zagraniczne z Litwy, Łotwy, Ukrainy, przedstawiciele Związku Sybiraków na Florydzie, kombatanci i represjonowani, ich dzieci i wnuki, młodzież szkolna z całego kraju, lokalni samorządowcy, a także przedstawiciele kościołów katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, instytucji rządowych i parlamentarzyści, a przede wszystkim Ci, którzy nieustannie pielęgnują pamięć  o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Po przemówieniach przedstawicieli lokalnych władz oraz gości, złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy pod Pomnikiem Katyńskim ruszyliśmy ulicami miasta w kierunku Kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego przy ulicy Sybiraków. Tam o godzinie 11.30 na czele z pocztem sztandarowym naszej szkoły wzięliśmy udział we mszy świętej celebrowanej przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego. Po mszy św. przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, jedynym takim pomniku w kraju, odbyła się dalsza część uroczystości, na początku której wspólnie ze zgromadzonymi odśpiewaliśmy hymn Związku Sybiraków,  który od 15 lat jest również  hymnem naszej szkoły.

Uroczystościom towarzyszyła także wystawa plenerowa na terenie kościoła przygotowana przez IPN „Zesłańcy - Sybiracy- Deportowani”, którą mogliśmy obejrzeć. Zwiedziliśmy również Muzeum Sybiraków znajdujące się w dolnej części kościoła.  Uroczystość zakończył apel poległych z salwą honorową oraz złożenie kwiatów i wiązanek na Grobie Nieznanego Sybiraka.

Jesteśmy dumni z tego, że nasza szkoły nosi im. Sybiraków, bo dzięki temu choć w części możemy wypełnić testament umęczonych na nieludzkiej ziemi i tych, którym Bóg dał szczęście powrócić do ukochanej Ojczyzny. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem, który z należytym szacunkiem, godnością i honorem staramy się wypełniać.

Agnieszka Krysiak