„Śladami miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości” - wycieczka uczniów kl. I - III do Warszawy

W dniu 17 października 2018 roku grupa uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej pojechała na wycieczkę do Warszawy - „Śladami miejsc związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

W drodze do Warszawy pilot wycieczki wyjaśnił szczegółowo cel podróży i opisał trasę przewidzianą w programie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kolumny Zygmunta III Wazy. Pan przewodnik opowiedział uczniom historię powstania tego zabytku, a następnie poprowadził uczniów przed Zamek Królewski szczegółowo opisując jego budowę, zmiany jakie w nim następowały od czasów jego powstania, a także legendę związaną z tym miejscem.

Następnie uczniowie udali się w stronę Pomnika Małego Powstańca upamiętniającego najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Przewodnik opowiedział o zaangażowaniu dzieci w walkach o wolność kraju. Przypomniał, że nie zawsze miały one możliwość swobodnego uczenia się, zabawy czy odpoczynku. Rzeźba z brązu przedstawiająca kilkuletniego chłopca, w opadającym na czoło niemieckim stahlhelmie     z orzełkiem i namalowaną biało-czerwoną opaską, w za dużych butach i płaszczu oraz pistoletem maszynowym przewieszonym przez ramię zrobiła na uczniach bardzo duże wrażenie.

Kolejnym celem spaceru po Starym Mieście była Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski.
W jej murach odbywały się koronacje królewskie, tu została uchwalona Konstytucja 3 Maja, natomiast współcześnie odbywają się ważne uroczystości państwowe. W podziemiach świątyni, spoczywają prochy ważnych bohaterów dla polskiej historii: wśród nich książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz a także arcybiskupi warszawscy.

Korzystając z publicznych środków transportu (metro i tramwaj) uczniowie udali się na wystawę plenerową znajdującą się przed gmachem Muzeum Wojska Polskiego, na której obejrzeli unikatową kolekcję uzbrojenia używanej na przestrzeni XV – XX w., w tym:  artylerię, sprzęt pancerny, morski, samoloty, śmigłowce oraz broń rakietową. Bardzo ciekawym przeżyciem był udział w lekcji muzealnej „Obrazy mistrza Jana w Muzeum Narodowym. Dzieci obejrzały dzieła wielkiego artysty Jana Matejki przedstawiające najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dowiedziały się, skąd Matejko czerpał wiedzę o historii oraz poznały rodzinę artysty i ciekawostki z jego życia.

Ostatnim miejscem, do którego pojechaliśmy była restauracja Mc Donald’s. Uczniowie zjedli posiłek, a następnie zmęczeni, ale szczęśliwi wracali do szkoły.