Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu

Logo szkoły


08-311 Bielany Żyłaki
ul. Wiktora Szajkowskiego 7
Tel: (25) 787-83-27

'Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego wyznaczone na dzień 25 maja 2014 roku odbywają się w roku szczególnym. Mija 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 25. rocznica wolnych wyborów. Eurodeputowanych będziemy wybierali już po raz trzeci w historii naszego członkostwa.  

Gimnazjaliści z Zespołu Oświatowego im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu nie mają czynnego prawa wyborczego, ale chętnie przygotowują się do podejmowania obywatelskich obowiązków, biorąc udział w projekcie realizowanym pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej:  „Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2014”.  Projekt nie wiązał się z agitacją polityczną, chodziło wyłącznie o zainteresowanie młodych ludzi sprawami ojczyzny, tj. demokratycznymi wyborami i podejmowaniem różnych obywatelskich działań w celu decydowania o losach Polski i Europy. W trakcie tegorocznej akcji uczniowie w okresie poprzedzającym wybory przeprowadzili w szkole działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w demokratycznych wyborach, a w szczególności:

  • zdobyli wiedzę na temat ordynacji wyborczych, uprawnień parlamentu europejskiego (wykonali gazetkę, przeprowadzili lekcje o parlamencie  z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez CEO)
  • poznali znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i prawa z niego wynikające
  • przeprowadzili akcje zachęcające do uczestnictwa w wyborach: kampanie  informacyjne i profrekwencyjne  (wykonali plakaty opatrzone hasłami wzywającymi dorosłych do aktywności)

 

Symulacja młodzieżowych wyborów odbyła się 19 maja. Ich organizacją zajął się Samorząd Uczniowski. Przed głosowaniem poinformowano uczniów o terminie, miejscu i zasadach organizacji wyborów. Powołano skład szkolnej komisji wyborczej:                                     

Dmowski Daniel - przewodniczący                                                                                                       

Chodzyńska Magdalena – członek          

Dmowska Aleksandra – członek                                                                                         

Męczyńska  Monika – członek    

                                                                                                                              

Lokal wyborczy czynny był w godzinach 11.30 - 13.30 i mieścił się w bibliotece szkolnej.  Każdy uprawniony do głosowania wyborca (uczeń gimnazjum) otrzymał kartę, przygotowaną przez CEO, i oddał swój głos, potwierdzając udział podpisem na liście wyborców. Po zamknięciu lokalu komisja podliczyła głosy, a następnie spisała i ogłosiła wyniki. Wyniki tych wyborów mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy był tu cały towarzyszący im proces edukacyjny. Głos oddany  w tej chwili przez młodych ludzi to często pierwsza prawdziwa szansa wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju oraz wspólnoty europejskiej. Mamy nadzieję, że ta akcja, angażująca młodzież, w przyszłości zwiększy frekwencję w wyborach powszechnych oraz zmieni społeczne nastawienie do inicjatyw obywatelskich .