38. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"

„Listonosze serdecznych wzruszeń
    Słowa-świerszcze, nuty-jaskółki”
                                               W.Chotomska

Podobno świata uczymy się poprzez język. Znajomość odmian języka zapewnia człowiekowi dostęp do ról społecznych, tak jak wadliwe posługiwanie się językiem ogranicza mu wykonywanie pewnych zawodów. Żyjemy w świecie preferującym kulturę obrazkową, pisanie esemesów, posługiwanie się skrótami.

Wydaje się, że wielu „mędrców” kulturę słowa mówionego, pisanego skazało na niebyt. A jednak głęboki sens ma uczenie dzieci i młodzieży miłości do literatury, potrzeby obcowania ze słowem pisanym, a także umiejętności rozumienia tekstu i pięknego mówienia. Wszystko to łatwo udaje się zaszczepić w domach, gdzie obecność książeczek jest uprawniona, a wspólne czytanie od pierwszych miesięcy życia stanowi ogromną przyjemność oraz sposób budowania bliskości i kształtowania szacunku do wartości. Niestety nie zawsze tak bywa, wtedy próby podejmuje szkoła. Naprawdę dobrze jest wtedy, gdy dom i szkoła wspierają się i uzupełniają.

My czynimy to szczególnie wtedy, gdy odbywają się konkursy recytatorskie. Lubimy, gdy kończą się one sukcesami naszych uczniów, ale taka sytuacja, jakkolwiek wcale nierzadka, to z konieczności dotyczy jedynie nielicznych dzieci. Na ogół są to jakieś samorodki, obdarzone talentem, czasem popartym pracowitością i zawsze wspierane przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub polonistę. Bywa, i to jest wielka radość, że na naszych oczach wyrasta nam człowiek, który początkowo coś tam czytał, coś po nauczycielu powtarzał, ćwiczył i nagle ze zdziwieniem spostrzegamy, że obok nas siedzi ktoś młody, wrażliwy, mądry, zupełnie inny niż wcześniej; mówi i wie, co mówi, dużo rozumie i wiele ma uczuć.

Tradycyjnie Zespół Oświatowy w Rozbitym Kamieniu był organizatorem gminnych eliminacji prestiżowego konkursu „Warszawska Syrenka”. Gościliśmy przedstawicieli wszystkich typów szkół z terenu naszej gminy:

Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kożuchowie, Zespołu Oświatowego im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach. W konkursie brali również udział uczniowie naszej szkoły.

Do etapu powiatowego komisja konkursowa zakwalifikowała uczestników w poszczególnych kategoriach:

Kategoria : Szkoła Podstawowa, grupa wiekowa I – III

Kinga Rucińska (I m-ce) Kożuchów

Wojewódzka Weronika (II m-ce) Rozbity Kamień

Kategoria : Szkoła Podstawowa, grupa wiekowa IV – VI

Monika Bielińska (I m-ce) Rozbity Kamień

Kamila Rucińska (II m-ce) Kożuchów

Kategoria: Gimnazjum

Monika Połaska (I m-ce) Rozbity Kamień

Joanna Strus (II m-ce) Bielany Jarosławy

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.