Zajęcia terenowe w szkółce Leśnej "Holendernia"

W dniach 17 i 18 października przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Rozbitym Kamieniu odwiedzili Szkółkę Leśną – „Holendernia” koło Sterdyni. Tam, pracownicy Nadleśnictwa w Sokołowie Podlaskim panie: Patrycja Żółkowska i Kinga Bobryk oraz pan Artur Ruciński pokazali las „z innej” a zarazem ciekawszej strony. Wizytę w szkółce uczniowie rozpoczęli od obejrzenia „Króla Puszczy” czyli świerka, który ma 130 lat, ok. 41 metrów wysokości i pamięta czasy istnienia Puszczy Sterdyńskiej.

W trakcie pobytu w szkółce uczniowie dowiedzieli się również, na czym polega praca szkółkarza. Pan Artur z wielką pasją opowiadał o urokach lasu, wyjaśnił, że utrzymanie lasu w dobrym stanie wymaga ciężkiej pracy leśników. Dzieci zobaczyły jak dokładnie wygląda produkcja sadzonek. Mogły poznać różne gatunki drzew, w tym jednoroczne oraz wieloletnie sadzonki w różnym stadium wzrostowym.

Na zakończenie panie: Kinga i Patrycja przygotowały dla uczniów wiele zabaw, które pozwalały im zaprzyjaźnić się z przyrodą. Dzieci odrysowywały korę drzew, starały się także rozpoznać drzewo po jego owocach a także brały udział w wyścigach rzędów z wykorzystaniem naturalnych okazów leśnych.