Jak motywować dziecko do nauki?

W sytuacjach zagrożenia, kiedy obserwujemy zachwianie życia społecznego, tak jak w obecnej sytuacji kiedy mamy do czynienia z epidemią, okazuje się, że grupą najbardziej odczuwająca tego rodzaju turbulencje są dzieci.

Lęk, niepewność i  stres to odczucia towarzyszące dzieciom i szczególnie silnie na nich wpływające w sytuacji gdy są pozbawione stałego kontaktu z rówieśnikami oraz są wybite z regularnego trybu życia i rytmu dnia.

Dla nas dorosłych jest to okres szczególnego wczucia się w położenie naszych dzieci, okazania im cierpliwości, zrozumienia i empatii. Musimy zrozumieć, że tak zmienioną rzeczywistość dzieci postrzegają zupełnie inaczej. W tym okresie szczególnie dorośli muszą nauczyć się wykazywać wyrozumiałość, zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłości, a w szczególności czasu i uwagi.

Oto kilka rad jak konkretnie pomóc i motywować dziecko do nauki w tym trudnym czasie:

• Prowadź rozmowy z dzieckiem w przyjaznej atmosferze nawet jeśli jesteś zmęczony staraj się słuchać dziecka z uwagą, nie zbywaj go, nawet jeśli jesteś zmęczony i nie lekceważ jego problemów.
  • Konsekwentnie i regularnie sprawdzaj wiadomości przekazywane przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym.
  • W miarę możliwości zaplanuj stałe pory odrabiania prac domowych. Pamiętaj o stosowaniu przerw w zależności od potrzeb dziecka.
  • Zadbaj o regularne i pełnowartościowe posiłki dziecka.
  • Dopilnuj by chodziło spać o tej samej porze. Pamiętaj, żeby - co najmniej jedną godzinę przed snem nie korzystało z urządzeń elektronicznych. Zaproponuj mu w tym czasie wspólne czytanie albo słuchanie muzyki relaksacyjnej.
  • Przygotuj odpowiednio oświetlone i wygodne miejsce do nauki. Usuń z biurka przedmioty, które mogłyby rozpraszać uwagę. Regularnie wietrz pomieszczenie.
  • Dopilnuj aby dziecko podczas odrabiania lekcji nie korzystało niepotrzebnie z telefonu i portali społecznościowych.
  • Rolą rodzica jest wyjaśnienie dziecku, im lepiej skupi się na wykonywanym zadaniu tym szybciej je wykona.
  • Zapoznaj się wcześniej z materiałami przesłanymi przez nauczyciela, pozwoli ci to sprawniej i skuteczniej pomóc dziecku.
  • DROGI RODZICU PAMIĘTAJ w obecności dziecka nigdy nie oceniaj i nie komentuj jakości i ilości zadań przesłanych przez nauczycieli nawet jeśli się z tym nie zgadzasz, nie rób tego przy dziecku – wpływa to negatywnie na zapał dziecka do pracy.
  • W sytuacji gdy masz wątpliwości niezwłocznie kontaktuj się z nauczycielem i na bieżąco wyjaśniaj.
  • Warto wykonywać zadania w całości i w kolejności, nie odkładać niczego na później. Dobrze jest zacząć od zadań najtrudniejszych. Dopilnuj aby dziecko jedno zadanie wykonało od początku do końca zanim przejdzie do następnego, np.  najpierw język polski
    a potem matematyka
  • Wystrzegaj się wyręczania dziecka w wykonywaniu zadań. Staraj się je nakierować lub coś mu zasugerować ale nigdy nie wykonuj pracy za niego. Taka postawa rodzica przygotowuje dziecko do brania odpowiedzialności za swoją pracę.
  • Stosuj pochwały adekwatne do osiągnięć, wystrzegaj się chwalenia na wyrost.
  • Kontroluj czy dziecko naprawdę uczestniczy podczas lekcji online i czy faktycznie jest zaangażowane w tok lekcji.

Mądry i odpowiedzialny rodzic rozumie trud wychowania dziecka dlatego będzie chciał z miłością i zaangażowaniem wspierać swoje dziecko w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji bo to zapewnia sukces wychowawczy.

Dewiza: rodzicu pamiętaj lepszy jest twój przykład niż dłuższy wykład :)

W załączeniu krótki poradnik, adresowany do waszych pociech między innymi o tym jak działa nasza pamięć... oraz  oraz praktyczne porady, które może przydadzą się uczniom w tym trudnym czasie … i podczas nauki... :)